Historia

Początki

Budowa akademika została rozpoczęta w 1953 roku i trwała 18 miesięcy. W grudniu 1954 roku zamieszkali w naszym akademiku pierwsi studenci. Dom wybudowany został na działkach należących do Skarbu Państwa. Ówcześni studenci pomagali przy budowie, przywozili cegłę na fundamenty z fortu na Kopcu Kościuszki. Obok naszego Domu Studenckiego zostały wybudowane jeszcze dwa inne akademiki. Początkowo wszystkie trzy miały wspólną kotłownię i stołówkę. Pierwszymi mieszkańcami byli tylko mężczyźni, później skład był mieszany, następnie zamieszkiwały tutaj tylko kobiety, po czym znowu powrócono do składu mieszanego, który zachował się do chwili obecnej.


Nazwa

Nazwa akademika pochodzi od imienia psiego bohatera wielu publikacji tygodnika „Przekrój”. Postać psa Fafika stworzono na podstawie czworonożnego przyjaciela pana Mariana Eile (1910-1984) – pierwszego redaktora naczelnego „Przekroju”. Tygodnik Przekrój na swojej stronie internetowej zamieszcza taką informację o naszym „patronie”:

Fafik (1945-1962) Ostrowłosy terier irlandzki (szkocki?), członek redakcji. Marian Eile dostał go na imieniny i chętnie zabierał ze sobą do pracy, podchwytywał też od niego psie aforyzmy, które zamieszczał w wypełnianej przez siebie rubryce „Myśli ludzi wielkich, średnich oraz psa Fafika”. Nie był jedynym redakcyjnym psem (Jerzy Waldorff miał spaniela Afiego, Ewa Kossak owczarka Reksa, Ludwik Jerzy Kern hodował boksery), ale jedynym na etacie. Występował (na przykład jako demokratyczny pies ekscentryk ateista) w „Teatrzyku Zielona Gęś” wraz z Hermenegildą Kociubińską, Profesorem Bączyńskim, Alojzym Gżegżółką, Piekielnym Piotrusiem i Osiołkiem Porfirionem. Trochę malował – w jednym z numerów świątecznych zaprezentowano jego styl jako „taszyzm łapowy”. Fafik wystąpił na okładce jako kociak, a właściwie psiak. Żył długo jak na teriera (17 lat), a o jego śmierci nie poinformowano czytelników – publikował złote myśli zza grobu. (http://www.przekroj.pl)

Nasz Dom Studencki otrzymał tę nazwę w 1955 roku, wtedy też powstał sztandar akademika z wizerunkiem psa.


Życie kulturalne

Od początku istnienia mocno rozwijało się tutaj życie kulturalne. Istniało wiele grup zainteresowań, odbywały się spektakle teatralne, istniało harcerstwo, chór, grupy tańca. Fafik zajmował pierwsze miejsce wśród krakowskich akademików pod względem rozwoju kultury, a w pewnym momencie swej działalności nawet pierwsze miejsce w Polsce.


Kierownictwo

W ciągu dziejów Domem Studenckim kierowały następujące osoby:

  • Krystyna Indyk w latach 1954-1969
  • Kazimierz Gołdas w latach 1969-1980
  • Teresa Gołdas w latach 1980-1990
  • Barbara Barska w latach 1990-1999

Od 1999 roku kierownikiem DS. Fafik jest Magdalena Ptaszyńska-Śliwa.


Autorzy

Historię DS. Fafik, na podstawie wypowiedzi Kierownika DS. Fafik pani Magdaleny Ptaszyńskiej-Śliwy oraz pana Kazimierza Gołdasa – pracownika UEK, byłego kierownika naszego DS.

opracowali:

  • Ania Szaniawska,
  • Ania Zawiślak
  • Dawid Cecuła.

Dom studencki Fafik

ul. Racławicka 9 30-075 Kraków